Jak vybrat správnou matraci

Jak vybírat matraci

Při výběru matrace je třeba zohlednit tyto faktory:
► věk a zdravotní stav zejména páteře, kyčlí atd. (věk je důležitý u dětí)
► váhu a výšku uživatele
► tuhost vazů a napětí svalů daného jedince (určení kineziologického typu)
► tuhost a výška matrace
► způsob uložení matrace (deska,rošt...)
► kolik jsme ochotni do svého zdraví investovat
► trvejte na snímatelném/pratelném potahu
► hledejte na výrobcích označení zdravotní nezávadnosti tzv. OEKO-TEX STANDARD 100


Spánek je nejdůležitější formou odpočinku a regenerace každého člověka.
Fyzické i psychické síly člověka se regenerují a tělo čerpá energii pro další den. Kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů, pozitivní vliv má zejména vhodná matrace (rošt a anatomický polštář). Jak se ale orientovat v současné nabídce matrací? Zákazník je zahlcen informacemi z médií, těžko se orientuje se v nabídce většiny výrobců/prodejců, je podrobně obeznámen technickými parametry jednotlivých materiálů, ale když se má rozhodnout, kterou matraci vybrat, je často bezradný. Náš e-shop matrace-comfort.cz nabízí přehlednou nabídku produktů rozdělenou podle několika kritérií. Věříme, že Vám usnadníme výběr matrace, a budete s touto volbou spokojeni.
Tvrdost matrace
Tvrdost matrace patří mezi nejdůležitější faktory při výběru matrace. Záleží i na jaké matraci je člověk zvyklý spát. Při výběru se však vzhledem k měnícímu se zdravotnímu stavu nelze zvykem příliš ovlivňovat. Aktuální stav Vás často přiměje ke změně tuhosti - samozřejmě, že ku prospěchu Vašeho pohodlí a zdraví. Firma Matex uvádí u svých výrobků 8 stupňů tvrdosti (měkká až tvrdá).

Hmotnost uživatele
Při výběru matrace je třeba přihlédnout k váhové kategorii. Naše matrace jsou opatřeny štítkem s maximální doporučenou zátěží. Váha na hranici nosnost samozřejmě zkracuje životnost matrace, resp. dobu po kterou bude matrace vykazovat vyhovující anatomicko-orthopedické vlastnosti.

Věk uživatele
Kvalita spánku má zásadní význam pro všechny věkové kategorie. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj kvalitní, spíše pevnější matraci se střední tvrdostí. U mladých lidí slábne zájem o tužší spaní, oblíbené jsou matrace z kvalitních viskoelastických pěn.Čím je člověk starší, roste potřeba měkčí a elastičtější matrace. Ta by měla být kombinována s lamelovým roštem. Vhodnou alternativou jsou polohovatelné lamelové rošty. Senioři ocení především motorové typy . U kojenců a batolat nepodceňujme výběr. "Matrace" v dodávce s novou postýlkou z 99% neplňují požadavky pro správný vývoj dítěte.

Zdraví uživatele
Často jsou bolesti zad a krční páteře způsobeny nesprávným uložením páteře při spánku. Doba strávená na lůžku ja až 1/3 našeho života, nelze tedy vliv matrace na naše zdraví bagatelizovat. Správné uložení páteře(obratlů a plotének) má zásadní vliv na funkci všech orgánů ! Obratle a ploténky vychýlené ze své přirozené polohy poškozují nervové svazky vedoucí informace do všech míst v našem těle. Takto poškozený nerv nevede správně (někdy vůbec = např. ochrnutí) pokyny pro funkci orgánů. Následky jsou fatální: bolesti všech druhů a intenzity, disfunkce orgánů (ledvin, jater, plic, srdce, střev atd.) tzv."střílení" bolesti do končetin apod.

Způsob uložení matrace
Správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce. Nedochází tak k dobré ventilaci matrace. Lepší variantou jsou dřevěné laťkové rošty, které zaručí provzdušnění matrace. Příčky roštu by měly mít šířku okolo 5 cm a vzdálenost mezi nimi volte alespoň 4 cm. Mnohem lepší variantou jsou rošty z předpružených lamel. Zatímco na dřevěném roštu je matrace při zatížení hodně stlačena, díky lamelovému roštu se více prohne a šetří se. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení Vašemu tělu. Důležitá je nastavitelná tuhost v bederní části. Polohovací lamelový rošt oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu. U motorových polohovacích roštů odpadá manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. To je velká výhoda u dlouhodobě nemocných lidí, ale i zdravý člověk si rád dopřeje variabilitu a luxus s ní spojený... Naprosto jedinečná je možnost využití motorového roštu pro cvičení při bolestech zad. Zjednodušeně řečeno "natahování", resp. trakční pohyb rozvolňuje ztuhlé svalstvo a zároveň může pomoci k návratu původního tvaru stlačených plotének.

Charakter užívání matrace
Volte matraci také podle toho, do jakého prostředí bude určena. Některé druhy matrací jsou určeny pro příležitostné spaní (chaty, ubytovny, hotely). Tady postačí pěnové matrace standardní kvality a některé odolnější sendviče. Dobrou alternativou jsou i matrace pružinové-taštičkové. Jejich největší předností je jejich vzdušnost a možnost uložení na pevnou desku. Na každodenní spaní volíme typy matrací dle Vašich požadavků.

Potah
U matrací klademe důraz nejen na jejich obsah, ale také na typ potahu. Kvalitní povrchová látka je prošita dutým vláknem různé gramáže. Pro podšití se často používá netkaná textilie. Z takto zpracovaného látkového sendviče je pak vyroben potah opatřený zipem (dělí potah na dvě poloviny = můžete prát pouze horní část! Záleží jenom na výrobci, jestli zvolí potah snímatelný nebo pevný. Jednou z mnoha nevýhod pevného potahu je nepratelnost. Potah se nedá z matrace sundat a proto jsme při čistění nuceni použít jenom houbičku nebo kartáč. Agresivní pot a další nečistoty po čase proniknou do jádra, které rychle ztratí své anatomicko-orthopedické vlastnosti = proleží se. Velkým nebezpečím pro zdraví je následně přemnožení roztočů, na jejichž výměšky jsme alergičtí. Vznik mikroplísní a hub je též velice častým jevem u matrací neodvětraných ze spodu + s nesnímatelným potahem. Častým průvodním jevem jsou pak dýchací obtíže až astmatického charakteru. Některé typy potahů mají proto speciální úpravu pro alergiky. Jedná se o značkové potahy, jako jsou: Aloe Vera,Wellness Line, Bamboo, Intense , Jojoba, Silver Line, Cashmere aj. Tyto potahy mají speciální úpravu pleteniny, jež bez jakýchkoli chemických přísad chrání před roztoči, bakteriemi a mnoha houbami. Navíc výborně odvádí vlhkost od těla, rychle vysychají a jsou příjemné při dotyku. Praním potahu v pračce odstraníme nejen nečistoty ale i roztoče a plísně. Pro likvidaci roztočů je však nezbytná prací teplota min. 60°C.

Velikost matrace
Můsí být přispůsobená uživateli. Délka matrace by měla být o 15 cm větší než je výška uživatele a šířka lůžka pro jednoho člověka 90 - 100 cm. Dvojlůžková matrace by měla být od 160 cm. Dvě, nebo jednu velkou matraci? Jediná výhoda jedné velké matrace je absence mezery mezi matracemi. Velká matrace má ale spoustu nevýhod. Díky rozdílnosti postav, váhy a výšky a zdravotního stavu každého člověka, je většinou obtížné vybrat matraci, která bude oběma partnerům vyhovovat. Každé otočení může na velké matraci partner vnímat (a to i u viscopěn - kvůli společnému prostěradlu - není-li elastické, ale např. ze 100% bavlny) a výzkum ukázal, že se na matraci při běžném spánku člověk otočí asi až 60 krát za noc. Výška matrace by neměla u osob nad 80 kg být nižší 15 cm.

11

13

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.